Siirry suoraan sisältöön
Home » Parayleisurheilun EM-kilpailut 2021

Parayleisurheilun EM-kilpailut 2021

Parayleisurheilun Euroopan mestaruuskilpailut käytiin 1-5.6.2021 Puolan Bydgoszcz:ssa. Suomen joukkueelta kilpailut sujuivat erinomaisesti, sillä tuomisina oli 5 kultamitalia, 1 hopeamitali, 2 pronssimitalia ja 4 Suomen ennätystä.

Seuramme valmennettaviin kuuluva ja aikuisten arvokisojen ensikertalainen Iina Lounela onnistui Puolassa huippu hyvin. Iida sai 400 metrillä pronssimitalin ja paransi matkan Suomen ennätystä kahdesti. Myös seuramme toinen edustaja ja arvokilpailuiden ensikertalainen Eetu Kuisma onnistui mainiosti ja juoksi 100 metrillä pistesijalle (5.).  

Tuloksia: Parayleisurheilun EM-kilpailut, Bydgoszcz, Puola 1.–5.6.2021

Jk. Samassa kilpailupaikassa eli Puolan Bydgoszczissa järjestettiin kehitysvammaisten urheilun VIRTUS-järjestön yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut 7.–14.6.2021. Suomesta MM-kilpailuissa oli mukana yksi edustaja keihäänheitossa.

Real Cookie Bannerin evästeilmoitus WordPressiin