Siirry suoraan sisältöön
Home » ”Meirän Turus” parayleisurheilun SM-kilpailut 2020

”Meirän Turus” parayleisurheilun SM-kilpailut 2020

Meidän seura, Turunseudun Kenttäurheilijat ry, järjesti yhdessä Suomen Paralympiakomitea ry:n ja Suomen Urheiluliiton kanssa parayleisurheilun Suomenmestaruus kilpailut 29-30.8.2020. Kilpailupaikkana toimi Paavo Nurmen Stadion Turussa.

Parayleisurheilijat olivat huippu vireessä, sillä SM-kilpailuissa tehtiin 24 Suomen ennätystä. Seuramme urheilija Tuomas Manni työnsi F34-luokassa kuulantyönnön uudeksi Suomen ennätykseksi 8,88 metriä sekä heitti kiekonheiton uudeksi Suomen ennätykseksi 22,86 m. Lisäksi seuramme urheilija Eetu Kuisma paransi liikuntavammaisten T37 luokan Suomen ennätystä 100 metrillä aikaan 12,70.
Myös muut seuramme parayleisurheilijat Eevert Haakana, Oliver Patama, Meri-Tuuli Kanerva, Janne Matero, Jari Linnavuori ja Jari Konttila onnistuivat hyvin ja tekivät huippu suorituksia.

Onnittelut kaikille urheilijoille ja lämpimät kiitokset järjestelyihin osallistuneille!

Lisätietoa: Parayleisurheilun SM-kilpailut, Turku 2020 – Tulokset

Real Cookie Bannerin evästeilmoitus WordPressiin